wrapper

معرفی جایزه ملی مدیریت پروژه

مقدمه

انجمن بین المللی مدیریت پروژه (IPMA) با بیش از پنجاه عضو از انجمن های مدیریت پروژه دنیا دارای سابقه طولانی بیش از چهل سال پیشرو جامعه جهانی در گسترش مدیریت پروژه در سطح دنیاست و انجمن مدیریت پروژه ایران به  عنوان یکی از اعضای دائم آن فعالیت می کند. عملکرد بالا در پروژه ها و مدیریت پروژه سرآمد همواره مهمترین هدف مدیران پروژه و مدیران ارشد سازمان های پروژه محور بوده است و در راستای تحقق  این هدف، انجمن بین المللی مدیریت پروژه (IPMA) مدل تعالی پروژه (EPM) را تهیه نموده است. این مدل یک ابزار الگو برداری جهت بهبود مدیریت پروژه و ارزیابی دستاوردهای پروژه هاست و بر اساس آن IPMA هر ساله جایزه بین المللی مدیریت پروژه را به پروژه های برگزیده در سطح دنیا اعطا می نماید.

این جایزه که بر اساس مدل PEM یک پروژه را با دیدگاهی جامع مورد ارزیابی قرار می دهد، بدلیل اشتهار و معروفیت جهانی به اسکار مدیریت پروژه در دنیا معروف شده است. انجمن مدیریت پروژه ایران با حمایت IPMA جهانی این جایزه را طرح ریزی و اجرا نموده با این امید که پروژه های کشور ما نیز در راستای بالندگی و تعالی مدیریت پروژه خود گام بردارند. بهترین پروژه سازمان شما را برای رقابت در این جایزه دعوت می نمائیم.

تاریخچه

انجمن بین‌المللی مدیریت پروژه (IPMA) در سال 1965 در اروپا تأسیس گردید و در حال حاضر دارای بیش از 40000 عضو از انجمن‌ها و مؤسسات ملی مدیریت پروژه در بیش از 44 کشور جهان می‌باشد.

این سازمان که به‌ مثابه اتحادیه انجمن‌های ملی مدیریت پروژه در دنیا عمل می‌کند، در راستای ایجاد معیارهای جهانی مدیریت پروژه جهت ارزیابی پروژه‌ها و مدیران پروژه، شاخص‌های کیفی و کمی مناسبی تدوین کرده است. مهم‌ترین نتایج فعالیت‌های این انجمن عبارتنداز: سیستم جهانی گواهینامه 4 سطحی مدیریت پروژه، چهارچوب شایستگی مدیریت پروژه (ICB) و مدل تعالی پروژه (مدل مبنای جایزه بین‌المللی تعالی پروژه).

در سال 1977 انجمن مدیریت پروژه آلمان اولین جایزه مدیریت پروژه را برای عملکرد عالی پروژه‌ها بر اساس این مدل اعطا نمود. در سال 2002 این جایزه در گستره انجمن بین‌المللی مدیریت پروژه اعطا شد و به جایزه بین‌المللی تعالی پروژه تغییر نام داد. جایزه تعالی پروژه به‌عنوان اسکار مدیریت پروژه تاکنون با استقبال خوبی در سطح جهان مواجه شده است و بسیاری از انجمن‌ها و مؤسسات ملی مدیریت پروژه نیز در سطح کشورهای خود این جایزه را به‌عنوان جایزه ملی تعالی مدیریت پروژه ترویج داده‌اند.

جایزه ملی مدیریت پروژه ایران

جوایز ملی مدیریت پروژه هرساله در کشورهای آلمان، اتریش، هلند، رومانی و اسلوانی برگزار می‌شود و کشورهای از قبیل فنلاند، روسیه و اوکراین نیز در حال برنامه‌ریزی برای برگزاری این جایزه هستند.

در ایران با توجه به تلاش‌های به‌عمل‌آمده طی سال‌های گذشته برای اجرای جایزه ملی مدیریت پروژه ایران سال گذشته برای اولین بار انجمن مدیریت پروژه ایران به‌عنوان نماینده انجمن بین‌المللی مدیریت پروژه در ایران، با حمایت گسترده سازمان‌ها و نهادهای دولتی و همچنین شرکت‌های خصوصی فرآیند جایزه ملی را اجرا و درنهایت در پنجمین کنفرانس بین‌المللی مدیریت پروژه ایران در آذرماه 1388، منتخبین اولین جایزه ملی مدیریت پروژه ایران معرفی گردیدند.

اهداف جایزه مدیریت پروژه

جایزه ملی مدیریت پروژه به منظور محقق نمودن اهداف زیر اعطا می­شود:

- تشویق و ترغیب تیم­های پروژه برای انجام خودارزیابی و شناخت نقاط قوت و زمینه­های قابل بهبود

- حمایت از مدیریت پروژه حرفه­ای در راه رسیدن به عملکردی متعالی

- ایجاد فضای رقابتی سالم میان تیم­های پروژه

- شناسایی پروژه­های برتر در اعمال مدیریت پروژه در کشور و معرفی آن­ها

- دریافت گزارش بازخورد جامع از پروژه، نحوه مدیریت و نتایج آن توسط متقاضی

دامنه شمول جایزه

کلیه پروژه های عمرانی صنعتی، زیر بنایی، خدماتی و ... که توسط هر یک از بخش های دولتی، خصوصی و تعاونی کشور و توسط کارکنان ایرانی و ترکیبی از کارکنان ایرانی و خارجی در داخل یا خارج از کشور در حال انجام هستند، در صورت محقق نمودن شرایط زیر می توانند متقاضی دریافت این جایزه باشند:

1-  حداقل 50 نفر در پروژه فعالیت نموده باشند.

2- دارای پیمانکاران فرعی مستقل از یکدیگر در پروژه مشارکت داشته باشند.

3- پروژه حداقل دارای مدت زمان قراردادی یکسال باشد.

4-پروژه یا طی حداکثر دو سال قبل از ارسال تقاضانامه به اتمام رسیده باشد یا در شرف اتمام ( پیشرفت فیزیکی آن حداقل 95 درصد) باشد.

5- اطلاعات عمومی پروژه محرمانه نباشد.

لازم به ذکر است که یک شرکت یا سازمان نمی تواند بیش از دو پروژه را معرفی نماید.

سازمان و تیم های پروژه متقاضی شرکت در جایزه ملی مدیریت پروژه ایران می توانند در صورت داشتن شرایط بالا یا تکمیل فرم های مربوطه و ارائه توضیحات مختصری در مورد پروژه خود، جهت شرکت در فرآیند ارزیابی جایزه ملی مدیریت پروژه ایران تقاضا نمایند.

فرآیند ارزیابی جایزه:

یک تیم پروژه می تواند با ارائه تقاضانامه و اظهارنامه کتبی و تشریح نحوه تحقق معیارهای مدل تعالی پروژه PEM در پروژه خود، جهت کسب جایزه ملی تعالی مدیریت پروژه ایران اقدام نماید.

این سند اظهارنامه به تیم پروژه کمک میکند از میزان موفقیت و نقاط قوت خود آگاه شده و توان بالقوه خود را جهت بهبود و پیشرفت در حوزه های قابل بهبود بکار گیرد. اظهار نامه باید به صورت کامل و منطبق بر مدل تعالی پروژه نوشته شود.

کلیه اظهارنامه های پذیرفته شده توسط تیم متشکل از حداقل چهار ارزیاب مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد. پس از امتیازدهی انفرادی، امتیازات کسب شده در هر معیار در یک جلسه بین تیم ارزیابان مورد اجماع قرار میگیرد و بر اساس نتایج ارزیابی ها، کمیته داوری پروژه های منتخب را جهت بازدید توسط تیم ارزیابان تعیین میکند. هدف از بازدید، تکمیل ارزیابی ها و یافتن پاسخ برای سوالات و نکات مبهم در اسناد اظهارنامه است.

از آنجا که متقاضیان خواستار یک گزارش بازخورد عینی و منصفانه در مورد کیفیت مدیریت پروژه خود هستند، یک گزارش بازخورد برای کلیه متقاضیان تهیه خواهد شد. این گزارش حاوی توضیحات جامع در مورد فرآیند ارزیابی، خلاصه محتوا ارزیابی، نقاط قوت و حوزه های بهبود در هر یک از معیارهای مدل و همچنین درصد امتیاز کسب شده برای هر معیار می باشد.

در نهایت هیأت داوران نتایج ارزیابی پروژه ها را مورد بررسی قرار داده و بر اساس ارزیابی های پایانی برندگان سطوح مختلف جایزه و برنده نهایی جایزه ملی تعالی مدیریت پروژه ایران را مشخص میکند.

سطوح مختلف جایزه ملی مدل مدیریت پروژه در شکل زیر ارائه شده اند.

مدل تعالی PEM

مدل های تعالی مدل هایی غیر الزامی هستند که چارچوبی برای ارزیابی میزان تعالی سازمان ها در به کارگیری بهترین شیوه ها فراهم می آورند. معرفترین مدل های تعالی سازمانی در سطح جهان عبارتند از مدل جایزه دیمینگ، مدل جایزه کیفیت مالکوم بالدریج و مدل جایزه کیفیت اروپا (EFQM)

مدل تعالی موجود در حوزه پروژه و مدیریت پروژه نیز مدل تعالی پروژه (Project Excellence Model) نامیده می شود که برمبنای مدل اروپایی تعالی کسب و کار (EFQM) و برای پروژه ها طراحی شده است. این مدل، مبنای جایزه بین المللی مدیریت پروژه می باشد. مدل تعالی پروژه  اولین بار توسط انجمن مدیریت پروژه آلمان (GPM) و بنا به درخواست انجمن بین‌المللی مدیریت پروژه (IPMA) توسعه یافت. این مدل برای ارزیابی انواع مختلف پروژه‌ها قابل به‌کارگیری است. این مدل از سال 1997 در کشور آلمان مبنای جایزه مدیریت پروژه قرار گرفت.

این مدل یک پروژه را با دیدگاهی جامع مورد ارزیابی قرار می‌دهد. مدل تعالی پروژه که یک مدل با مفهوم باز می‌باشد، بر مبنای مفاهیم و فلسفه مدیریت کیفیت فراگیر طراحی‌شده است و به تیم پروژه کمک می‌نماید تا نقاط قوت و همچنین پتانسیل‌های بهبود را در پروژه درک نمایند. بر اساس مفاهیم مدیریت کیفیت فراگیر، 9 معیار استخراج‌شده است تا بر اساس آن‌ها قضاوت گردد که آیا پروژه‌ها در راستای تعالی، مدیریت شده­اند یا خیر.

اجزاء مدل تعالی مدیریت پروژه

مدل تعالی پروژه ابزاری مدیریتی در جهت کشف و به‌کارگیری شیوه‌های بهبود، توانمندی‌ها و زمینه‌های بالقوه پیشرفت در پروژه است. با بهره‌گیری از این مدل، کیفیت اجرای پروژه به‌طور مستمر افزایش می‌یابد و علاوه بر آن دلیل جامعیت این مدل امکان مقایسه پروژه با سایر پروژه‌ها و استفاده از تجربیات خارجی نیز فراهم می‌شود.

مدل تعالی پروژه مفهومی گسترده و باز دارد و استفاده از آن در همه پروژه‌هایی که از شیوه‌ها و متدولوژی‌های مختلف مدیریت پروژه استفاده می‌کنند، امکان‌پذیر است. درواقع این مدل به هیچ متدولوژی مدیریت پروژه‌ای وابسته نیست و این موضوع مهم‌ترین مزیت این مدل در مقایسه با سایر مدل‌ها و روش‌های ارزیابی بلوغ و تعالی مدیریت پروژه است. اجزای این مدل بر پایه مفاهیم، تجربیات و بینش مدیریت کیفیت فراگیر (TQM) بنانهاده شده است. مفاهیم بنیادینی که این مدل بر پایه آن‌ها طراحی‌شده است، بر اساس نه معیار اساسی این مدل در جدول زیر ارائه شده‌اند:

مدل تعالی پروژه معیارهای ارزیابی را به دودسته اصلی و نه معیار اساسی تقسیم می‌کند. این دودسته عبارت‌اند از:

  • توانمندسازی مدیریت پروژه که میزان تعالی رویه اتخاذشده را مشخص می‌کنند.
  • نتایج پروژه که میزان تعالی نتایج کسب‌شده پروژه را مشخص می­کنند.

بر مبنای مدل تعالی مدیریت پروژه (PEM) همه‌ساله پروژه‌های برتر در سطح ملی و بین‌المللی ارزیابی و ضمن دریافت گزارش بازخورد و نقاط بهبود، جوایز پروژه‌های برتر را دریافت می‌کنند.

نحوه شرکت در جایزه

تیم‌های پروژه با ارائه درخواستی کتبی و شرح معیارهای مدل "تعالی پروژه" می‌توانند جهت کسب "جایزه ملی مدیریت پروژه" اقدام نماید. این درخواست کتبی یک سند خود اظهاری است که به گروه پروژه کمک می‌کند از میزان موفقیت و نقاط قوت خود آگاه شده و توان بالقوه خود را جهت بهبود به کار گیرد.

کلیه درخواست‌نامه‌های پذیرفته‌شده توسط تیمی متشکل از حداقل 3 ارزیاب، مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌گیرد. بر اساس نتایج اولیه ارزیابی‌ها، کمیته داوری پروژه‌هایی را جهت بازدید یک یا دو روزه توسط گروه ارزیاب‌ها تعیین می‌کنند. هدف از بازدید تکمیل ارزیابی‌ها و یافتن پاسخ برای سؤالات و نکات مبهم در اسناد خود اظهاری است.

درنهایت ارزیابان بازخوردی کتبی – مشتمل بر گزارش جامع از پروژه، نحوه مدیریت آن و نتایج آن- در مورد نتایج ارزیابی خود به ‌تمامی شرکت‌های متقاضی شرکت‌کننده، ارسال می‌کنند و کمیته داوری طی ارزیابی‌های پایانی، برندگان نهایی در سطوح مختلف و برنده "جایزه ملی مدیریت پروژه" را مشخص می‌کند.

 

درباره ما

انجمن مدیریت پروژه ایران یک انجمن علمی زیر نظر وزارت علوم ، تحقیقات و فن آوری است که با هدف بنیادی ارتقاء دانش مدیریت پروژه با رئوس زیر در کشور ایجاد شده است:

 -گسترش و پیشرفت دانش مدیریت پروژه و بومی سازی آن

- ارتقاء جایگاه مدیریت پروژه در نظام اجرایی کشور

- رشد مهارتهای مدیران پروژه

- توسعه، ترویج، آموزش، پژوهش و مشاوره مدیریت پروژه

       logo-samandehi

تماس با انجمن

آدرس: تهران، امیرآباد شمالی، بالاتر از بزرگراه جلال آل احمد، پردیس دانشکده های فنی دانشگاه تهران، ساختمان انستیتو مهندسی نفت، طبقه همکف

تلفن: (5خط) 88229406

نمابر:89784216

پست الكترونيك دبیرخانه: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

پست الکترونیک عضویت: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

ثبت نام در خبرنامه انجمن

Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Blue Green Red Radian
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family